Konserwacja wykładzin

ZASADY UŻYTKOWANIA I KONSERWACJI WYKŁADZIN PVC I WYKŁADZIN DYWANOWYCH.

 WYKŁADZINA PCV :   

  Elastyczne wykładziny podłogowe, stosowane jako warstwa wierzchnia w pomieszczeniach obiektowych i mieszkalnych charakteryzują się wysoką trwałością i dużą odpornością na ścieranie. Jednak wielka rozmaitość zastosowań w różnym stopniu naraża wykładzinę na kontakt z brudem i piaskiem, a także z substancjami mogącymi wywołać poplamienie. Stosowanie zabezpieczeń ma na celu ochronę przed powstaniem trwałego zabrudzenia powierzchni i ułatwienia bieżącego utrzymania w czystości. Pokrywając wykładziny warstwą środka konserwującego, a następnie uzupełniając konserwację w miarę zużycia zamkniemy dostęp do powierzchni wykładziny i dzięki temu ochronimy ją przed wnikaniem zabrudzenia.  

KONSERWACJĘ WYKŁADZIN PCV  możemy podzielić na:

 pierwszą; (należy przystąpić niezwłocznie po zakończeniu wszystkich prac montażowych). Przed konserwacją wykładzinę należy wyczyścić preparatem do czyszczenia wykładzin firmy “SUCITESA” np. “AQUAGEN DC” lub “LIBERTY”, a następnie nałożyć minimum dwie warstwy odpowiedniego środka do konserwacji np. “POLYLOCK” lub “CORRIDOR GLOSS S730” (połysk do posadzek lakierowanych) lub “CORRIDOR SHINE S750” (mat do posadzek z wykładzin homogenicznych) lub innym o podobnym składzie chemicznym.

– bieżącą; Zakonserwowana wykładzina wymaga bieżącej pielęgnacji polegającej na zamiataniu i odkurzaniu, a także myciu roztworem zimnej wody i odpowiedniego środka do bieżącej pielęgnacji np. “AQUAGEN IC”, “POLYDET”, “POLYBUZ”, “CORRIDOR DAILY S780” lub innym o podobnym składzie chemicznym (do rozcieńczania preparatu używać wyłącznie zimnej wody).

– okresową; Ponieważ podłoga w pomieszczeniu nie jest użytkowana równomiernie, w miejscach większej eksploatacji np. na ciągach komunikacyjnych nałożona konserwacja zużywa się szybciej, niż w miejscach słabiej używanych. Częściowo zużytą konserwację można wypolerować (polerki 2000 obrotów)natomiast przy stanie dużego zużycia należy ją odnowić. W tym celu starą powłokę należy usunąć przy pomocy środka do gruntownego mycia a następnie zmyć kilkakrotnie czystą wodą. Po wyschnięciu podłogi nanieść nowe warstwy środka konserwującego (np. POLYLOCK, CORRIDOR GLOSS lub CORRIDOR MAT.

Z uwagi na konieczność użycia odpowiednich urządzeń np. szorowarek do zmywania, odkurzaczy wodnych do zbierania wody, polerek do polerowania i zapiekania środka konserwującego zaleca się POWIERZENIE TEJ CZYNNOŚCI FFIRMOM WYSPECJALIZOWANYM I POSIADAJĄCYM ODPOWIEDNI SPRZĘT DO KONSERWACJI WYKŁADZIN.  

USUWANIE PLAM Z WYKŁADZINACH PCV :

Rodzaj zabrudzenia

Sposób czyszczenia

atrament, pomidor, musztarda, krew, mocz

nanieść na plamę rozcieńczony wybielacz, kilka kropel amoniaku lub octu, pozostawić do czasu rozpuszczenia zabrudzenia, a następnie spłukać wodą

smar, farba, ślady gumy, tłuszcze

na plamę nanieść benzynę ekstrakcyjną, a następnie spłukać wodą

długopis lub pisak

plamę usunąć za pomocą spirytusu

rdza

nanieść środek przeciwrdzowy lub kwas szczawiowy, a następnie spłukać wodą

plamy po papierosach

na plamę nanieść kilka kropel alkalicznego środka czyszczącego, a następnie zmyć ciepłą wodą

Owoce

 

zmyć 5% roztworem kwasu solnego

Zanieczyszczenia spowodowane w/w środkami wymagają natychmiastowego działania niedopuszczającego do wniknięcia substancji w głąb struktury wyrobu.

 

 WYKŁADZINA DYWANOWA:  

 WYKŁADZINA DYWANOWA prawidłowo użytkowana winna służyć nam przez wiele lat, by tak się stało winniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad: 

• nie dopuszczać do nadmiernego zabrudzenia i poplamienia,  

• używać sprawdzonych i pewnych środków do czyszczenia i pielęgnacji,

• regularnie odkurzać,  

• natychmiast usuwać plamy i ślady po rozlanych płynach,

• stosować metodę czyszczenia na mokro (pranie podciśnieniowe- wykonywane przez    specjalistyczną firmę).  

USUWANIE PLAM Z WYKŁADZIN DYWANOWYCH:

Rodzaj zabrudzenia

sposób czyszczenia środek czyszczący i metody czyszczenia

pasta do butów, masło, tłuszcz ,smoła , pasta do podłogi, pasta do zębów

Szampon do dywanów, Rozpuszczalnik do usuwania plam, Proszek do prania, 70% roztworu alkoholu, Zmywacz do paznokci, Terpentyna

musztarda, jajko, śmietana, majonez ,kakao ,czekolada

Ciepła woda, Zimna woda, Bibuła absorpcyjna i gorące żelazko

sadza

Proszek absorbcyjny

ślady wypalenia

Zeskrobanie paznokciem ,Starcie papierem ściernym

soki, napoje, owoce

5%roztworu amoniaku

Zanieczyszczenia spowodowane w/w środkami wymagają natychmiastowego działania niedopuszczającego do wniknięcia substancji w głąb struktury wyrobu.

 

UWAGA!!  

Stały kontakt wykładziny z czarną lub kolorową gumą spowoduje zabarwienie powierzchni wykładziny, podkładki np. pod meble, maty z gumy należy wymienić na białe lub wykonane z innego materiału.  

Opracowano na podstawie materiałów firmy “Gamrat”, “Tarkett” oraz doświadczenia nabytego w trakcie realizacji tego rodzaju prac.